image

Turizm Danışma Büroları

Kentte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğüne ait, Dağkapı, Dengbej Evi ve Mardin Kapı olmak üzere 3 adet turizm bürosu yer almaktadır. Bu bürolarda görev alan turizm personeli, kentte yaşayan yurttaşlar ve kent dışından Diyarbakır’ı ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara gezi, konaklama seyahat ve benzeri konularda bilgilendirme yapılarak gelen konuklara Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin farklı dillerde basmış olduğu tanıtım materyalleri verilmektedir.

Kentin etkin bir şekilde tanıtılması amacıyla kentin sahip olduğu maddi ve kültürel değerlerin kayıt altına alınması, farklı kesim ve yaş gruplarına yönelik tanıtımı için Turizm bürolarına gelen yerli yabancı turistlere CD, kitap, broşür, belgesel, kartpostal, hediyelik eşya vb. tanıtım materyalleri dağıtımı yapılmaktadır.

Tarihi Diyarbakır kenti sahip olduğu maddi ve kültürel değerler açısından büyük bir öneme sahip olup ciddi bir turizm potansiyeli barındırmaktadır. Bu yüzden Türkiye’de 3 tane Turizm Danışma Bürosu olan tek şehir Diyarbakır’dır. Sahip olunan bu maddi ve kültür varlıklarının bilinmesi, tanıtılması amacıyla Turizm Bürolarımızda görev alan profesyonel personeller tarafından kentimize gelen binlerce yerli yabancı konukları ağırlamakta ve yönlendirme, tanıtma yapmaktadır.

Turizm Müdürlüğü çalışanları, turizm sektöründen kaynaklı olarak Salı – Cumartesi günleri arası çalışmakta, Pazar ve Pazartesi günleri izin kullanmaktadır.