image

Eski ismi Aberna’dır. İlçe bugünkü ismini ise dünyaca meşhur kaplıcalarından almıştır. Çermik’in 2006 tarihi itibarıyla merkez nüfusu 21.000 civarıdır. Ayrıca ilçede Artuklu Beyliği döneminden kalma birçok tarihi eser mevcuttur. Bunların başlıcaları; Haburman Köprüsü, Çeteci (Bande) Abdullah Paşa Medresesi, Çermik Hamamı ve Bandeler Çeşmesi’dir. (Çermik kaplıcaları Bandeler döneminde yaptırılmıştır. ) Çermik Belediyesi tarih ve kültür eseri olan Haburman köprüsünü korumak amacıyla araç geçişine kapatmış ve yol ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 50 metre yanına ek bir köprü yapmıştır.

Düğünlerde folklorik esintiler kısmen de olsa görülür. Çermik’in geçim kaynağı özellikle yurtdışında çalışanların yolladığı dövizler, şehir dışına giden mevsimlik işçiler, mermer ocakları ve Çermik Kaplıcasıdır. Ayrıca memur nüfusunun çok olması şehir ekonomisini hareketli kılmaktadır. En önemli yemeği meftunadır. Kadınların en büyük eğlencesi Mart ayındaki oğlak eğlencesidir.

Çermik ilçesinin nüfusu Türkler, Zazalar ve Kürtlerden oluşur. I. Dünya Savaşı dönemine kadar Ermenilerin ilçede nüfus bakımından çoğunluk olduğu iddia edilir. Güneydoğu kültürü hakimdir. 1720 yılında Sivas ve Güneydoğu illerine gelen “Herikli” Türkmenlerinin ev sahipliği yaptığı eski büyük Türkmen şehri ve Türk düşünür Ziya Gökalp’in memleketi olan Çermik’te Türkmen yoğunluğu her geçen gün azalmakta olup Türkçe ve Zazaca konuşulur. Çermik’te bağcılık oldukça ilerlemiştir ve özellikle köylerin geçim kaynağı durumundadır.

Görmeniz Gereken Yerler

image