image

Kralkızı Taşı ve barajı ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kralkızı Taşı bir kayalık üzerinde bulunur. Tıpkı bir eve benzemektedir ve aşağıda bir mezar yer almaktadır. İçerisine girildiğinde insanı şaşırtan bir manzara ile karşılaşılır. Kayalıkların aşağısında bulunan bir mezar vardır ve çevresinde vakitle çürümüş olan kilise kalıntılarının olduğu görülür. Yapı ile ilgili net bilgilere ulaşılması zor olsa da bazı kaynaklardan gelen bilgilere göre bölgeye hükmeden kralın bir kızı olduğu söylenir.

Kralkızı Taşının Efsanesi

Kralın kızı bu köyde bulunan bir çobana âşık olur. Kral bu durumu duyduğunda çobanın kızıyla aşk yaşamasını gururuna yedirmez ve çobanın öldürülmesini talep eder. Kızını da cezalandırabilmek için hemen bir ev yaptırır ve bu evin içerisinde onu hapseder. Kapıya da iki muhafızı buradan çıkmaması için diker. Bir gün yapının yer aldığı yerden iki tane güvercin çıkar ve muhafızlar içeriye girdikleri zaman kıza ulaşamazlar.

Burada ne yapabilirsiniz?

Eşsiz bir doğa güzelliğine sahiptir. Burada çadır kampı yapabilirsiniz. Bu eşsiz manzara eşliğinde çayınızı yudumlayabilir ve güneşin batışını izleyebilirsiniz.

image