image

Konak Köyü

Mahalledeki kalıntılara bakıldığında çok eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmasına karşın tarihi tam olarak bilinmemektedir. Mahallenin isminin hikâyesi mahallede yaşayan yaşlıların anlatımına göre, Eğil Beylerinden Mehmet Beyin(Mehme Beg / Mehmet Yılmaz) başta avlanmak amacıyla (sonra yaz aylarında yaşamaya başladığı) yaptırdığı iki katlı evin Mehme begin konağı olarak anılmasından geldiği söylenmektedir.

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında fazla bilgi yoktur. Diyarbakır il merkezine 46 km, Eğil ilçesine 16 km uzaklıktadır.Ayrıca köy yakınların da bulunan aynı zamanda mahallenin mezaristanı da olan HABİB Tepe: Bölgede en yüksek dağlık kesimdir.Rakımı ile kesin bir bilgi olmamakla birlikte yaklaşık 500–600 m civarındadır.

Konak mahallesi Diyarbakır’a bağlı , şehir merkezine 46 km uzaklıkta , eğil ilçe merkezine 16 km uzaklıktadır. Mahallenin kuzeyinde Gergûwa (Işıklı Mezrası ), doğusunda Selman Köyü, güneyinde Şawalya (Yatır Köyü), batısında Gomê Cefera bulunur.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılık dayalıdır. Ayrıca bağcılık da yapılmaktadır. Bağcılıktan elde edilen ürünler(pekmez, kalın pekmez (helawi), pestil, kesme) genellikle satılmayıp kış için stoklanır.

Selman Köyü

Orta Paleolitik Çağda (MÖ 20.000-15.000) açık hava yerleşmelerinin olduğu, 1946 yılında bu bölgede yapılan basit kazılardan anlaşılmaktadır. Sonraki dönemlerde insanların daha çok mağaralarda kaldıkları toplayıcılık ve avcılığın geçimi sağlamada yegane yol olduğu bilinmektedir. Köy etrafındaki birçok mağaranın “Ortataş” çağından kalmış olduğu anlaşılmaktadır. Bunun en önemli kanıtları Selman Cibeb kalesi ve etrafındaki onlarca mağaralardan anlaşılmaktadır.

Mahallenin gelenek, görenek ve yemek kültürü hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Diyarbakır il merkezine 45 km, Eğil ilçesine 14 km uzaklıktadır. Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır, sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Mahallede elektrik vardır, sabit telefon yoktur.

image